از رشته کارشناسی بهداشت عمومی چه می‌دانید؟

از رشته کارشناسی بهداشت عمومی چه می‌دانید؟

۱۱ آبان ۱۳۹۸ بازدید175

 

معرفی جذاب درباره رشته پر کاربرد بهداشت عمومی از رشته تجربی و بازار کار آن، نیاز در جامعه امروزی و درآمدهای آن در ایران.

برای آگاهی از این اطلاعات و واحدهای درسی و دانشگاه های دارای این رشته با ما همراه باشید.

توضیحات کلی درباره رشته بهداشت عمومی. نام دیگر این رشته سلامت عمومی است ولی اکثریت به بهداشت عمومی شناخته می شود.

دانشجویان پزشک این رشته تلاش می کنند تا با علمی که می آموزند و هنری که دارند از بیماری ها پیش گیری کنند. دانشجویان بهداشت عمومی در خواهند یافت که تا چه حدی می توانند در طولانی کردن عمر بشریت موثر باشند.

پایه مباحث تحقیقی در رشته بهداشت عمومی، بررسی سلامت جامعه و عواملی است که آن را تهدید می کند. بزرگی این جامعه می تواند به اندازه کل انسان های کشور، قاره و یا حتی دانش آموزان یک مدرسه باشد.

تعریف سلامت و بهداشت از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی این طور نیست که یک انسان صرفا بیمار یا ضعیف نباشد. بلکه به این معناست که از نظر فیزیکی، ذهنی، اجتماعی و روانی در سطح مساعد باشد. سلامت محیط، جامعه، رفتاری، اقتصادی و ذهنی و مسائل جنسی از مواردی می باشد که در این شاخه مورد بررسی قرار می گیرد.

تاریخچه شروع بهداشت عمومی:

بهداشت عمومی از زمان روم باستان

بهداشت عمومی از زمان روم باستان

شروع کار بهداشت عمومی از ابتدای دوره باستان بود. با رشد جمعیت و ظهور یک سری پدیده ها که به صورت افراطی مورد استفاده قرار می گرفت، تصمیم عقلانی انسان بر این بود تا پیشگیری شود. اقداماتی که از پیامدهای نوشیدن افراطی مشروبات الکلی، روابط جنسی، ورود پسماندهای فاضلابی به خوراکی ها پیشگیری می کرد.

دفع ضایعات انسانی از جمله مواردی بود که در شهرهای رم باستان بحث داغ محافل بود. بهداشت عمومی شهر توسط این عامل به شدت مورد حمله قرار گرفته بود. لذا از این زمان بشر دریافت که از ورود ضایعات انسانی به منابع آب مصرفی جلوگیری کند.

توضیحات کامل رشته بهداشت عمومی:

ضرب المثلی هست که عنوان می کند: پیشگیری بهتر از درمان است.

 زمانی که انسان متوجه شد با پیشگیری، خیلی از بیماری ها را قبل از شیوع بین مردم پیشگیری می کند. شروع به تحقیقات میدانی از همان زمان سر گرفت. از آن زمان بود که پزشکی پیشگیری را از پزشکی درمان جدا کرد. به همین خاطر همه شاخه ها برای بررسی دقیق تر از یکدیگر جدا شدند تا رسالت خود را به حد اعلا برسانند. شاخه هایی از جمله آموزش بهداشت، تغذیه، مدیریت بهداشتی، اقتصاد بهداشت و … از جمله زیر مجموعه های رشته بهداشت عمومی بودند.

حیطه فعالیت های دانشجویان بهداشت عمومی:

۱️⃣ فعالیت های آکادمیک و آموزشی:

دانشجویان این بخش می کوشند تا کاردان و به ورز هایی را در این زمینه تحویل جامعه بدهند و مشاوره های کاربردی را در اختیار زوجین در ابتدای زندگی شان بگذارند.

۲️⃣ فعالیت های پژوهشی:

ارائه طرح های پژوهشی مثل HSR، تربیت پرسش گران سلامت، ارائه مطالب برای سوالنامه های مصاحبه و تدوین داده های آزمایشگاهی.

۳️⃣ فعالیت های مراقبتی:
معرفی رشته بهداشت عمومی

معرفی رشته بهداشت عمومی

زیر نظر داشتن مادر بعد از زایمان و پایش میزان سلامت بچه ها و نوزادها.

۴️⃣ فعالیت های اجرایی:

فعالیت در لباس ارزشمند معلمی در مدارس به عنوام مربی بهداشت، برگزاری کلاسهای تنظیم خانواده برای والدین، مشاوره به خانواده های تحت سرپرستی و پوشش.

سرفصلها در دانشگاه، بازار کار در ایران و استخدامی ها در ارگان های دولتی بهداشت عمومی:

تعداد کل واحدهای درسی بهداشت عمومی:  ۱۳۰ واحد

✳️ واحد های دروس عمومی بهداشت عمومی: ۲۰ واحد

✅ واحدهای دروس پایه و اصلی بهداشت عمومی: ۳۲ واحد

✳️ واحدهای دروس اختصاصی – اجباری بهداشت عمومی: ۶۰ واحد

✅ دروس کارآموزی درعرصه: ۱۶ واحد

دروس عمومی بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

دروس پایه و اصلی بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

دروس اختصاصی رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

دروس کارآموزی در رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی

دانشگاه های پذیرش کننده بهداشت عمومی

دانشگاه های رشته بهداشت عمومی

دانشگاه های رشته بهداشت عمومی

پیشنهاد کنکور تاک این است که برای اطلاع از میزان درآمدها بهتر است با دانشجویان این رشته در ارتباط باشید. در حال حاضر در شرایطی هستیم که درآمدها متفاوت از چیزهایی هست که می شنوید. میزان دریافتی یک کارشناس بهداشت عمومی، سرپرست و مدیر را می توانید با حضور در یک درمانگاه اطلاع یابید. یا حتی به حضور چند ساعته در دانشگاه شهر خود این موضوع را شفاف سازی کنید و از تمامی ابهامات پرده بردارید.

امیدوارم توضیحات کوتاه معرفی رشته بهداشت عمومی مورد توجه شما قرار گرفته باشد. معرفی رشته بهداشت عمومی مثل خیلی از رشته های دیگر به صورت تئوری آسان است. اما برای درک بهتر باید با اساتید آن رشته صحبتی داشته باشید.

1
2
3
4

پربازدیدترین ها