رد کردن لینک ها

Sub heading far far away

مشاوره تحصیلی

با سلام امروز در این مقاله میخواهیم راجع به  یک مشاوره تحصیلی جامع و بسیار مفید صحبت کنیم. با قاطعیت میگویم که ای مقاله کامل ترین مقاله در حوزه مشاوره تحصیلی است. میتوان گفت این مقاله به خودی خود یک مشاور تحصیلی آنلاین است که این مطلب برگرفته از تجربه چندین ساله مشاوران ما میباشد.

بخش هایی که در این مقاله پرداخته میشود:

چطور درس بخوانم؟

روش مطالعه‌ی مفهومی

تمرکز در مطالعه

راه هایی برای مدیریت زمان

افت مطالعاتی

عادات مطالعاتی اشتباه

درس بخوانید حتی وقتی دلتان نمیخواهد

7 راه برای تقویت حافظه برای درس خواندن

 

1. چطور درس بخوانم؟

یک سوالی که خیلی ها اول از خودشون میپرسن این است که چطور درس بخوانم؟ دوست عزیز شما فقط با رعایت چند نکته زیر میتونی مطالعه رو شروع کنی.

آلبرت انیشتین

 

جای مناسب برای مطالعه

اگر می خواهید هنگام درس خواندن خسته نشوید بهتر است ابتدا یک مکان آرام انتخاب کنید. آرام به معنی هرگونه صدا ناهنجار و مصخوصا مکانی مرتب که باعث از بین رفتن تمرکز نشود.

بهترین زمان مطالعه

بعضی افراد صبح ها را برای درس خواندن انتخاب می کنند وافراد دیگر شب را ترجیح می دهند، فرقی نمی کند چه زمانی درس می خوانید هر وقت احساس کردید که خسته نیستید و انرژی دارید میتوانید مطالعه کنید. طبق تحقیقاتی که انجام شده صبح بهترین زمان مطالعه است، اما خیلی از افراد هم هستند که در شب مطالعه میکنند و نتیجه گرفته اند.

نشستن صحیح برای مطالعه

خودتان را گول نزنید خوابیدن و یا دراز کشیدن در مطالعه بیشتر شما را خسته می کند. باعث می شود که نتوانید تمرکز بر روی مطالعه داشته باشید، بهتر است برای درس خواندن از یک میز و صندلی راحت استفاده کنید.

هوشمندانه مطالعه کردن

چندین روش هوشمندانه مطالعه داریم که یکی از روش های آن خلاصه برداری است.

اگر مقاله یا مطلب شما طولانی می باشد و وقت زیادی هم ندارید بهتر است که از نکات مهم آن خلاصه برداری کنید و بدون اینکه خسته شوید مطالعه کنید. مهمتر از آن این است که برای خواندن دوباره مطلب یا مقاله، نیاز به زمان زیادی ندارید.

استراحت بین مطالعه

یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از خستگی هنگام مطالعه این است که پس از هر بازه زمانی مد نظر که حداکثر دو ساعت مطالعه می باشد به مدت  15الی30 دقیقه استراحت کنید. بعضی ها متاسفانه خیلی در جو قرار میگرند رعایت نمیکنند و ضربه های بدی میخورند.

داشتن خواب کافی

بیدار بودن در ایام امتحانات یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که افراد انجام می دهند. خوابیدن به اندازه کافی باعث می شود که بهتر مطالعه کنید و زود خسته نشوید، علاوه بر این مطالبی که خوانده اید را بهتر به خاطر می سپارید.

2. روش مطالعه‌ی مفهومی با مشاوره تحصیلی

گام اول: به مباحث پایه رجوع کنید

اگر قصد درس خواندن مفهومی دارید، باید نقاط ضعف پایه‌ای را رفع کنید. این کار در مورد درس‌های تخصصی به‌راحتی و با مراجعه به کتاب‌های سال‌های گذشته صورت می‌گیرد. سعی کنید درس‌ها را به صورت پایه‌ای و ریشه‌ای یاد بگیرید. به این ترتیب هم در آن درس موفق هستید و هم در مقاطع تحصیلی بعدی به مشکل نمی‌خورید.

فقط فرمول حفظ نکنید. به عنوان مثال اگر در درسی مانند فیزیک مفهوم فرمول‌ها را درست یاد بگیرید بهتر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و در سال‌های بعد هم موفق‌تر خواهید شد. پایه را محکم بگذارید. اگر رابطه‌ای را برای حل یک مسئله استفاده می‌کنید دلیل آن را بدانید و درک کنید. حل مسائل را برای خودتان توضیح دهید و آن‌ها را خوب تحلیل کنید.

گام دوم: به علت‌ها دقت کنید

با خواندن هر مبحث سعی کنید علت‌ها را پیدا کنید. روش مطالعه‌ی مفهومی یافتن علت‌هاست. به عنوان مثال فرمول‌های درس‌های ریاضی و فیزیک و شیمی را حفظ نکنید. به معنی و دلیل طرح این فرمول فکر کنید. پس از حل هر سؤال به مسیر رسیدن به پاسخ و به عبارت دیگر به راه‌حل دقت کنید. حل نمونه‌ سؤال‌های سال‌های گذشته و بررسی پاسخ‌ها کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

گام سوم: برنامه‌ریزی

نیم نگاهی به بخشی از برنامه ربزی تحصیلی می اندازیم. انجام هر کاری با برنامه‌ریزی نتیجه‌ی بهتری در پی دارد. هدف مشخصی برای خود تعریف کنید و برای رسیدن به آن برنامه‌‌ریزی کنید. در برنامه‌ی خود شرکت در کلاس‌های حضوری، مطالعه‌ی مفهومی، حل تمرین، مرور، استراحت و تفریح را با جزئیات درج کنید.

گام نهایی: مرور فرمول‌ها

دوره کردن درس‌ها به اندازه‌ی مطالعه‌ی اولیه اهمیت دارد. در روش مفهومی خواندن درس‌ها مرور جایگاه ویژه‌ای دارد. برای درک مفهومی درس‌ها باید در طول ترم مطالعه کنید. برای این‌که مرور کردن آسان شود، جزوه بنویسید و یادداشت بردارید و همان‌ها را مرور کنید.

تکنیک های تست خوانی و تست زنی

3. تمرکز در مطالعه با مشاوره تحصیلی

ابتدا به عوامل برهم زدن تمرکز میپردازیم سپس راهکار های برای تقویت تمکرز رو بیان میکنیم. دوستان دقت کنید در صورت داشتن هرگونه مشکل حاد حتما حتما از مشاوره تحصیلی خود کمک بگیرید.

تمرکز حواس در مطالعه

عوامل برهم زننده تمرکز را بشناسیم

  1. علاقه به موضوع مورد مطالعه يكى از علل مهم ايجاد تمركز و دقت در حين مطالعه است.
  2. هماهنگى اراده و تخيل نيز در اين رابطه كارساز است؛ به عبارت ديگر، چشمان فرد بر صفحه‌ی كتاب و افكارش در حال پرواز به دوردست‏ها نباشد.
  3. برخى مسائل جسمى و روحى نيز می‏تواند تمركز فرد را بر هم زند؛ مانند گرسنگى، تشنگى، سردرد يا ساير دردها، نگرانى و اضطراب.
  4. برخى مسائل محيطى نيز از عوامل برهم‌زننده‌ی تمركزند: سروصداى زياد، نور زياد يا كم، لباس نامناسب و… .
  5. يكى از مهم‏ترين عوامل بر هم خوردن تمركز عجله و شتاب است. اين حالت سطح مطالعه را نازل می‏كند و تمركز را بر هم می‏زند.
  6. يكى از مسائل قابل توجه ديگر سنگينى معده و سيرى بيش از حد است. اين همان خواندن و نفهميدن و به‌عبارتى عدم تمركز و ارتباط با مفهوم كتاب است.
  7. انتخاب زمان مناسب از عوامل ايجاد تمركز است؛ مثلاً پس از استراحت بخصوص در صبح بهترين تمركز و در ساعات خستگى و كسالت نامناسب ‏ترين تمركز وجود دارد. البته در صبح لازم است قدرى ورزش كرد تا بدن آمادگى لازم را به دست آورد.
  8. نظم و انضباط در نوع مطالعه و ساعت مطالعه و مكان مطالعه همگى از عوامل ايجادكننده تمركز مطلوب‏ مي باشند.

افزایش تمرکز حواس در مطالعه

افزایش تمرکز حواس در مطالعه

1- در یک مکان ساکت که بدون هرگونه حواس پرتی و وقفه باشد مطالعه کنید. سعی کنید فضایی که مخصوص برای مطالعه طراحی شده است مطالعه کنید مانند کتابخانه.

2- برنامه مطالعه ای و تحصیلی درست کنید که نشون بده چه وظایفی دارید و این وظایف چه زمانی باید انجام بشه. این کار شما را برای یک مطالعه موثرتر آماده می کند و احساس مسئولیت میکنید.

3- سعی کنید در ساعاتی از روز که انرژی بیشتری دارید مطالعه کنید. بعضی افراد در اوایل صبح بهتر کار می کنند و بعضی در انتهای شب. امتحان کنید که کدام حالت برای شما بهتر است.

4- وقتی می خواهید مطالعه کنید خسته یا گرسنه نباشید. در غیر اینصورت، انرژی کافی برای تمرکز را ندارید.

5- سعی نکنید دو کار را همزمان انجام دهید. شما تمرکز حتی روی یک مورد هم نخواهید داشت. تمرکز به این معنی است که روی یک چیز به استثای بقیه چیزها تمرکز کنید.

6- وظایف بزرگتر را به مجموعه ای از وظایف کوچکتر که در یک زمان مشخص باید انجام دهید تقسیم کنید. اگر سعی کنید همه ی یک کار بزرگ را در یک زمان انجام دهید، ممکن است احساس دستپاچگی کرده و ممکن است تمرکزتان را از دستت بدهید.

7- ذهنتان را از افکار آزاردهنده خالی کنید. آرامش ذهن برای تمرکز خیلی مهم است. افکارتان را نظاره کنید و خودتان را از پیروی از این افکار منع کنید.

8- در چیزی که مطالعه می کنید به دنبال علایق تان بگردید. سعی کنید چیزهایی که مطالعه می کنید را به زندگی تان برای معنای بیشر مرتبط کنید. این کار میتواند به شما در تمرکز کردن انگیزه دهد.

9- هر وقت احساس خستگی کردید استراحت کنید. هیچ فرمولی برای اینکه چه وقت استراحت کنید وجود ندارد. شما خودتان متوجه خواهید شد که چه وقت نیاز به استراحت دارید.

4. راه هایی برای مدیریت زمان در مشاوره تحصیلی

مدیریت زمان

به برنامه مکتوب اهمیت دهید.

اولویت های خود را به ترتیب شماره گذاری کنید.

هر روز حداقل یک هدف را در نظر گرفته، بکوشید آن را محقق سازید حتی برای انگیزه میتوانید از کلیپ انگیزشی استفاده کنید.

در زمان بندی خود طوری عمل کنید که ابتدا مهمترین کارتان را انجام دهید.

تلاش کنید اولین ساعت کاری شما سودمند باشد.

به خودتان و اولویت بندی که انجام داده اید اعتماد کنید.

به هیچکسی اجازه ندهید وقت شما را تلف کند‌. جای تعارف و کم رویی نیست به صراحت بگویید “نه”.

این واقعا مهمه، اینترنت و گوشی هم خیلی زمان میگیرد زمان کمتری اختصاص بدید.

هنگام آشفتگی خود را نبازید، از مشاور یا فرد آگاهی راهنمایی بگیرید.

با خود مدارا نکنید، زمان های پرت خود را به حداقل برسانید. خودتون به خودتون سخت بگیرید و به برنامتون حتما عمل کنید.

5. افت مطالعاتی

يكي از مهمترين چالش هايي كه دانش آموزان و داوطلبان با اون مواجه هستند، افت ساعات و بازدهی مطالعه ، به خصوص در ايام روزهای قبل عید مي باشد.

اين اتفاق ، متاسفانه خيلي شايع هست و خيلي از بچه ها دچارش ميشوند.

اما دلیل این اتفاق چیست؟

افت ساعات و بازدهی مطالعه ميتونه به دلايل مختلفي باشه كه از يك نفر تا يك نفر ديگه ميتونه متفاوت باشه

که عمده دلایل به شرح زیر است:

خستگي ناشي از فشار زياد

عدم رضايت دانش آموز از نتايج كسب شده

نا اميدي

استرس روزهاي باقي مانده

یک نواخت بودن برنامه

ترس از تمام نکردن دروس

و…

و اما راه حل:

اولا كه دانش آموز بايد باور داشته باشه كه حتي قوي ترين دانش آموزان هم در طي سال امتحانات و كنكور، دچار اين گونه افت ها مي شوند و اصلا چيز غيرمنتظره يا عجيبی نيست!

مهم، نحوه ی مديريت اون هست. روشي كه مورد پسند خيلي از دوستان هست، يك برنامه ي تفريحي مختصر و از اون مهمتر، تغييرات و تنوع كوچك در برنامه ی مطالعاتی دانش آموز هست.

عزيزاني كه به اين مشكل برخوردند، اصلا نگران نباشند، چون هنوز اتفاقي نيفتاده و به راحتي ميشه با اين مسأله كنار اومد. فقط خيلي سريع به دنبال رفع مشكل باشند.

اگر خواهان نمره یا رتبه ی خوب و رشته هاي خوب هستيد از بهترین مشاوره تحصیلی استفاده کنید، مطمئن باشيد كه اين ايام پيش رو فاصله ی زیادی رو بين داوطلبان به وجود مياره و به نوعی طبقه بندي اوليه دانش آموزان انجام ميشه! پس زمان رو از دست نديد و به خودتون و خداي خودتون اعتماد کنید.

6. عادات مطالعاتی اشتباه با مشاوره تحصیلی

 

افت تحصیلی

بعضی از افراد در زمینه‌ی مطالعه عادات مطالعاتی اشتباهی دارند.که آنها را بیان میکنیم تا با خواندن مقاله مشاوره تحصیلی شما دچار آنها نشوید.

بلندخوانی: بلندخوانی به دليل حرکت مداوم ماهيچه‌های زبان، فك و حنجره، پس از مدت کوتاهی باعث خستگی می‌شود و زمان مفيد مطالعه را کاهش می‌دهد.

مطالعه در حين راه رفتن: این کار به دلیل حرکت پی‌درپی چشم موجب خستگی و آسیب به آن می‌شود. برای حل این مشکل، خلاصه‌برداری کنید.

وسواس در مطالعه (برگشت به عقب): به دلیل وسواس در یادگیری، از برگشت روی مباحث مطالعه‌شده بپرهیزید.

مطالعه‌ی بی‌وقفه: مطالعه‌ی بیش‌تر از 2 ساعت به صورت مداوم باعث کاهش بازدهی می‌شود. 10 الی 15 دقیقه بین دو درس استراحت کنید.

پر خوانی: مطالعه‌ی بیش از حد و حفظ جرء‌به‌جزء کتاب موجب خستگی زودرس مغز می‌شود.

کند خوانی: کندخوانی باعث از دست رفتن تمرکز می‌شود. برای حل این مشکل زمان و محدوده‌ی مطالعاتی برای خود تعیین کنید.

7. درس بخوانید حتی وقتی دلتان نمیخواهد با مشاوره تحصیلی

با نشستن پشت ميز مطالعه يا به دست گرفتن كتاب و تظاهر به درس خواندن در حالي كه سرگرم فكر و خيال هستيم، ممكن است بتوانيم بقیه را گول بزنيم، اما خودمان را نمي‌توانيم. فقط با اين رفتار به ناخودآگاهمان ياد مي‌دهيم متعهد نبودن چندان هم بد نيست!

از اين روزها، زياد در پيش خواهيم داشت؛ روزهايي كه تمايل چنداني به درس خواندن نداريم؛ روزهايي كه حس مي‌كنيم «چه فايده؟»، «كه چي؟»

هر گاه علاقه‌‌تان به درس كم شد. هر وقت احساس مي‌كنيد انگيزه‌ي كافي براي درس خواندن نداريد، هر وقت احساس مي‌كنيد حس درس خواندن ندارید، به خودتان مرخصي بدهيد!

به خودتان بگوييد: من اين استراحت و تفريح را به خودم مي‌دهم تا با تمركز و آمادگي بيش‌تري به درس خواندن بپردازم.

براي مرخصي‌تان برنامه و مدت‌زمان مشخص تعيين كنيد. مي‌توانيد از خانواده كمك بگيريد و برنامه‌اي با آن‌ها طرح‌ریزی کنید. زماني كه به درس بازگشتيد، به‌راستي درس بخوانيد. خواهيد ديد اعتمادبه‌نفس مضاعفي داريد و حس سرافرازي به شما دست خواهد داد.

تاکید می کنیم در صورت آشفتگی ذهنی از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید و برای آینده خود ارزش قائل باشید.

8. 7راه برای تقویت حافظه برای درس خواندن با مشاوره تحصیلی

 

تقویت حافظه برای درس خواندن

 

دقت و تقویت حافظه: با دقت و تمرکز بالا درس بخوانید. درس خواندن همراه با ترس و اضطراب و احساسات منفی یادگیری را کاهش می‌دهد و قاعدتاً حافظه هم ناتوان می‌شود.

سلامت عمومی در کارکرد حافظه مؤثر است. پس مواظب سلامت عمومی خود باشید و همچنین روزانه حداقل ۷ساعت بخوابید.

مطالب را تا جایی که ممکن است به صورت خلاصه و طبقه‌بندی شده به خاطر بسپارید. مطالب کم‌تر، به خاطرسپاری بیشتر!

مرور و تقویت حافظه: مرور مهم‌ترین ابزار جهت به حافظه سپردن مطالب است.

سعی کنید مطالب را پس از یادگیری به خاطر بیاورید و آن را بازگو کنید. این روش از مطالعه دوباره مطالب مؤثرتر است.

بهتر است زمان مطالعه شما کمتر از ۹۰ دقیقه باشد. و بعد از آن استراحت کوتاهی داشته باشید و دوباره ۹۰ دقیقه مطالعه کنید و همین روند را ادامه دهید. مطالعه طولانی مدت و بدون استراحت، مطالعه مفیدی نخواهد بود و نگه‌داری مطالب هم خوب انجام نمی‌شود.

رمزگذاری و تقویت حافظه: برای حفظ کردن مطالب از روش رمزگذاری استفاده کنید. مثلاً برای حفظ تاریخ ادبیات سعی کنید با آثار یک نویسنده جمله بسازید. یا برای حفظ برخی ستون‌های جدول مندلیف رمزهایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

مشاوره کنکور ریاضی

مشاوره کنکور

به گفتگو بپیوندید