معرفی رشته زیست شناسی سلولی – مولکولی

معرفی رشته زیست شناسی سلولی – مولکولی

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ بازدید459

توضیحات کلی درباره ی رشته جذاب آزمایشگاهی زیست شناسی سلولی مولکولی

دانشجویان و محققان این رشته علوم زیست شناسی را در مقیاس مولکولی – سلولی مطالعه می کنند. زیست شناسی سلولی مولکولی از جمله رشته های جذاب آزمایشگاهی است.

وجه اشتراک این رشته جذاب با علوم شیمی، زیست شناسی و بالاخص بیوشیمی و علم ژنتیک است.

علمی که برهمکنش های مولکولی فعالیت های بیولوژیک در میان سیستم های متنوع درون سلولی را بررسی می کند و ارتباطی است بین DNA, RNA, Protein.

برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته تجربی می توانید اینجا کلیک کنید.

تاریخچه زیست شناسی سلولی مولکولی:

تاریخجه زیست شناسی سلولی مولکولی

تاریخجه زیست شناسی سلولی مولکولی

تاریخچه پایه گذاری این رشته جذاب حدود ۹۰ سال قدمت دارد. این رشته با نام پزشکی مولکولی در میان رشته های پزشکی شناخته می­شود. محققان در این رشته به شکل گیری، تنظیم قسمت های مختلف سلول و فعالیت آن می پردازند. شما در این شاخه خواهید آموخت که چگونه اهداف داروهای جدید، درک فیزیولوژیی سلول و تشخیص بیماری ها را پیش بینی کنید.

این شاخه ارتباط نزدیکی با علوم ژنتیک و بیوشیمی دارد. در شاخه بیوشیمی مواد شیمیایی و فرآیندهای حیاتی که در بدن موجودات زنده رخ می دهد بررسی می شود.

داده ها و اطلاعات زیست شناسی مولکولی بسیار کم هستند و به تازگی توسط علم کامپیوتر در شاخه بیوانفورماتیک و آمار زیستی ارتباط موثری برقرار شده است.

رشته زیست شناسی مولکولی ارتباط نزدیکی با داروسازی و شیمی آلی دارد. افرادی که به داروسازی و شیمی آلی علاقه دارند پیشنهاد می کنیم بیشتر روی این رشته تحقیق کنند.

توضیحات کاملتر درباره ی رشته زیست شناسی سلولی مولکولی و بازار کار در ایران و دانشگاه ها:

زیست شناسی، علم حیات و رابطه متقابل بین موجودات می باشد. در زیست شناسی سلولی  مولکولی واحد و مقیاس تشکیل دهنده حیات، سلول است. این شاخه از علم پزشکی که بروز هم هست، دانشجویان را تربیت می­کند تا در رسته های بیوشیمی، بیوتکنولوژی، ژنتیک، مهندسی ژنتیک، اصلاح نباتات، شیلات و دام به خدمت به خلق بپردازند.

گرایش های رشته پزشکی مولکولی:

✅ بیوشیمی

◀️ زیست فناوری( بیوتکنولوژی )

✅ ژنتیک

◀️ علوم سلولی – مولکولی

✅ میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی

دروسی که در طول دوران تحصیل رشته زیست شناسی سلولی مولکولی مطالعه می کنید:

 توجه داسته باشید دروس زیر بین تمامی شاخه های پزشکی مولکولی یکسان است.

✅ ریاضی

◀️ فیزیک

✅ شیمی

◀️ شمی آلی

✅ بیوشیمی

◀️ آمار زیستی

✅ زیست شناسی مولکولی

◀️ زیست شناسی سلولی

✅ ژنتیک

◀️ میکروبیولوژی

✅ اکولوژی

◀️ ویروس شناسی

✅ تکامل

◀️ زیست شناسی گیاهی

✅ زیست شناسی جانوری

◀️ فیزیولوزی جانوری

✅ فیزیولوژی گیاهی

◀️ بیوفیزیک

✅ بیوشیمی

◀️ زیست شناسی پرتوی

✅ ایمونولوژی

دوستانی که به زیست شناسی علاقه دارند و کارهای آزمایشکاهی را دوست دارند، این رشته می تواند یکی از گزینه های آنها در انتخاب رشته باشد. آینده شغلی این شاخه به گونه ای می­باشد که اکثر اوقات در آزمایشگاه هستید.

گرایش بیوتکنولوژی ( زیست فناوری ):

این رشته در چند سال اخیر پیشرفت های خوب و مسمتری داشته است. دانشجویان در این رشته می آموزند که چگونه از روشهای علمی و تجربی استفاده کنند و تحولی در زمینه های کشاورزی، دارویی، صنایع غذایی، پزشکی و شاخه های پیرامون پزشکی ایجاد کنند.

گرایش بیوشیمی:

این شاخه زیبا که به زیست شیمی هم شناخته می شود، به علاقه مندانی که به فعالیت در زمینه ترکیبات و واکنش ههای شیمیایی موجودات زنده علاقه دارند پیشنهاد می شود.

متخصصین این شاخه با عنوان بیوشیمیست شناخته می­شوند. ضرورت حضور علم شیمی در مطالعه گیاهان و جانوران دال بر نیاز به متخصصین شاخه بیوشیمی است. نقش بیوشیمیست ها آن است که ساختار مواد و نقش آنها را مطالعه کنند.

گرایش ژنتیک:

معرفی رشته ژنتیک

معرفی رشته ژنتیک

ژنتیک واژه ای آشنا در زبان فارسی که نشان دهنده ارتباط موروثی بین والدین و فرزندان است. اینکه صفات از والدین به فرزندان توسط این موضوع انتقال می یابد. در این شاخه زیبا از پزشکی مولکولی درباره ی نحوه عملکرد ماده وراثتی (DNA)  آزمایش های جذابی صورت می گیرد.

گرایش ژنتیک بسیار تاثیرگذار در شاخه های کشاورزی، پزشکی و صنعت است. دانشجوی رشته ژنتیک می تواند با برقراری ارتباط بین این اقشار تحولی در امکانات رفاهی برای مردم کند.

جالب است بدانید که بسیاری بیماری هایی که این روزه بحث داغ پزشکی را به همراه دارد در این شاخه بررسی می شود. بیماری هایی نظیر ایدز، تالاسمی، هموفیلی، سرطان، عقب ماندگی ذهنی و … که هر ساله جان بسیاری از افراد را می گیرد. اگر خواهان کمک به بشریت هستید و همجنین علاقه خاصی به معروف شدن دارید، رشته ژنتیک را یکی از گزینه های خود قرار دهید.

دانشجوی رشته ژنتیک می آموزد تا واکسن برای انسان، حیوان و گیاهان ایجاد کند. واکسن هایی که سبب پیشگیری از بیماری و تغییر ژنتیک برای محصول بیشتر می شود. تغییر ژنتیکی که علاوه بر محصول بیشتر، مقاوم سازی را هم به دنبال دارد.

موضوعات جذابی که در ژنتیک مورد مطالعه قرار می گیرند شامل ژن درمانی (ترمیم یا جایگزین ژن معیوب )، شجره نامه ژنتیکی و مشاوره ژنتیک انسانی ( ازدواج و فرزندان ) هستند.

دروس اختصاصی شاخه ژنتیک:

✅ ژنتیک انسانی

◀️ سیتو ژنتیک

✅ اصول مشاوره ژنتیکی

◀️ ژنتیک سرطان

✅ ژنتیک رفتاری

◀️ مبانی ژنتیک میکرو ارگانیسم

✅ نتیک پیشرفته یا تازه های ژنتیک

◀️ سمینار

✅ پروژه

شما برای اطلاع از موارد مهم در انتخاب رشته کنکور سال ۹۸ می توانید اینجا کلیک کنید.

گرایش علوم سلولی – مولکولی:

ساختار زیبای درون بدن هم مثل عالم هستی از قوانین خاصی تبعیت می کند. DNA, RNA, Protein از جمله مولول هایی هستند که در بدن ایفای نقش می کنند. مولکول DNA اطلاعات را ذخیره می کند و فرمان های سلول را صادر میکند. مولکول RNA این فرمان های صادر شده را انتقال می دهد. نهایتا مولکول Protein فرمان های انتقال یافته را اجراء می کند.

نحوه عملکرد و چگونگی کارکرد بین این سه مولکول در زیست شناسی سلولی مولکولی مطالعه می شود.

دروس اختصاصی شاخه علوم سلولی مولکولی:

✅ شیمی آلی

◀️ بیوشیمی

✅ زیست شناسی سلولی

◀️ ژنتیک

✅ میکروبیولوژی

◀️ اکولوژی

✅ زیست شناسی گیاهی

◀️ زیست شناسی جانوری

✅ ایمونولوژی

زبان تخصصی

گرایش میکروبیولوژی:

معرفی میکروبیولوژی

معرفی میکروبیولوژی

این رشته به میکروب شناسی هم معروف است و طبیعتا با شنیدن این نام، فعالیت های جذاب آزمایشگاهی را به خاطر خواهید آورد. یک سری از جانداران که مطالعات زیادی روی آنها صورت می گیرد باکتری ها، ویروس ها، پروکاریوت ها، یوکاریوت ها مثل قارچ و تک سلولی ها هستند.

یکی از مهمترین بحث های شاخه میکروب شناسی که منتهی می شود به تولید مواد غذایی، داروهای دامپزشکی و پزشکی در این رسته مورد مطالعه قرار می گیرد. رشته هایی که با میکروب شناسی رابطه نزدیکی دارند ژنتیک، پزشکی، زیست شناسی سلولی، انگل شناسی، قارچ شناسی پزشکی و بیوشیمی هستند.

پزشکان میکروبیولوژی عزیزی که تمایل دارند در کارخانه مشغول به کار شوند می توانند در کارخانه های عطر سازی مشغول به فعالیت شوند.

دروس اختصاصی شاخه میکروبیولوژی:

✅ شیمی آلی

◀️ بیوشیمی

✅ آمار زیستی

◀️ زیست شناسی سلولی

✅ زیست شناسی مولکولی

◀️ ژنتیک

✅ میکروبیولوژی

◀️ اکولوژی

✅ ویروس شناسی

◀️ تکامل

✅ زیست شناسی گیاهی

◀️ زیست شناسی جانوری

✅ بیوفیزیک

◀️ بیوشیمی

✅ زیست شناسی پرتوی

◀️ ایمونولوژی

✅ باکتری شناسی

◀️ میکروبیولوژی محیطی

✅ قارچ شناسی

◀️ روتوزئولوژی

یک نکته مهم که برای دوستانی که تمایل دارند این رشته را به عنوان تخصص و منبع درآمدی شان انتخاب کنند. اگر علاقه مند به کار طولانی در آزمایشگاه هستید، صبور هستید و درک ریاضیات و فیزیک و شیمی برای شما آسان است، پزشکی مولکولی می تواند یکی از گزینه ها برای شما باشد.

پزشکی مولکولی می طلبد تا شما ذهن خوبی داشته باشید و حافظه شما برای به خاطر سپردن موارد به خوبی یاری دهد. صبر شما آنجا نمایان می شود که برای استخراج داده از می توانید تقریبا ۵ ساعت کار کنید یا خیر؟

بازار کار برای یک پزشک مولکولی در ایران چگونه است؟

بازار کار پزشکی

بازار کار پزشکی

متاسفانه کار در ایران مثل سایر کشورهای پیشرفته نیست که تحصیل کرده ها درآمد بیشتری داشته باشند. البته این به آن معنا نیست که در ایران تحقیقات در این زمینه صورت نمی گیرد.

سازمان هایی هستند که به مطالعه در این زمینه می پردازند و آزمایشات فراوانی بر گونه های مختلف انجام می دهند. وزارت جهاد کشاورزی، موسسه پاستور،مرکز پزوهشی وزارت علوم، مرکز ملی تحقیقات مهندسی ژنتیک و تکنولوژی زیستی از جمله این سازمان ها هستند.

درآمد های رشته پزشکی مولکولی:

شما برای اطلاع از میزان درآمدها می توانید با دانشجویان این شاخه ارتباط بگیرید. درآمد بروز را از دانشجویان این شاخه بپرسید. این بهترین روش برای صحت سنجی درآمد های رشته زیست شناسی سلولی مولکولی کاربردی است.

1
2
3
4

پربازدیدترین ها