معرفی رشته علوم تغذیه از شاخه های رشته تجربی

معرفی رشته علوم تغذیه از شاخه های رشته تجربی

۱۳ آبان ۱۳۹۸ بازدید198

اجازه بدهیم غذا اولین پزشک مان باشد “. این جمله کوتاه خود درِ دنیای سلامت را با اهمیت دادن به یک موضوع ساده به روی ما باز می کند. این جمله زیبا بخشی از سوگند نامه رشته پزشکی در دوره پیش از میلاد مسیح بوده است. آگاهی مردم در قرن ۲۱ به مراتب بیشتر از قرون گذشته است. خیلی ها این نکته را دریافته اند که هزینه پیشگیری کمتر از درمان است. لذا از این رو اهمیت رشته علوم تغدیه را در زندگی خود متوجه شده اند.

رشته علوم تغذیه بدون کنکور:

رشته علوم تغذیه از زیر شاخه های علوم تجربی است. برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره این رشته اعم از میزان درآمد، دروس، محیط کار، توانایی های مورد نیاز و … تا به انتها مطالب را دنبال بفرمایید.

محبوبیت رشته علون تغذیه در بین رشته های تجربی:

علوم تغذیه از طرفدارترین رشته ها در رشته تجربی است. حالا که اهمیت این موضوع بر اکثریت روشن شده، تغذیه درست و مناسب چگونه است؟ چه موادی را نباید انسان مصرف کند؟ مصرف کدام سری از مواد اجباری و همیشگی است؟ و …

جواب های این سوالات را در رشته و بروز علوم تغذیه پیدا کنید. علمی که با فراگیری مطالب آن درخواهید یافت که غذایی که مصرف می کنیم و نوشیدنی که استفاده می کنیم تاثیر مستقیم در رفتار ما دارد. طبیعتا سوء تغذیه یا تغذیه اشتباه باعث نمایان شدن بیماری های خاص خود است.

بیماری هایی که گاها هزینه رفع آن بسیار زیاد است و تحمل روند درمان مشکل. چاقی، مسدود شدن رگ ها، اختلال در کارکرد روده و معده، تغییر در فشار خون و … از جمله بیماری هایی هستند که به دنبال مصرف اشتباه مواد غذایی نمایان می شوند.

استفاده سرخود از داروها و خوراندن بی رویه ویتامین ها در کودکان اختلالات ژنتیکی و کند کردن فرآیند یادگیری را به همراه دارد.

رژیم درمانی، اصول علم تغذیه، ارزش مواد غذایی و چگونگی تغذیه مناسب برای حفظ سلامت بدن از سری مواردی است که در این رشته علوم تغذیه مورد مطالعه قرار می گیرد.

دانشجویان رشته علوم تغذیه در بخش اصول علوم تغذیه می کوشند تا فرآیندهای صورت گرفته روی مواد غذایی را بررسی کنند تا از نحوه جذب و دفع آن آگاهی یابند. همچنین در رژیم درمانی نیز می کوشند تا میزان مصرف یک سری مواد از جمله ید برای رفع بیماری گواتر را تخمین بزنند.

همچنین کاهش در مصرف یک سری مواد از جمله نمک (سم سفید) که عدم مصرف آن بیماری های خاص خود مصرف و ازدیاد در مصرف هم طبعات خاص خود را به همراه دارد.

نکته قابل توجه این است که مصرف بیش از حد و کمتر از نیاز زیانبار است.

واحد های درسی کارشناسی علوم تغذیه:

دانشجویان رشته علوم تغذیه برای کسب مدرک کارشناسی می بایست ۱۳۰ واحد را بگذرانند.

جدول زیر مربوط به جزئیات دروس در دانشگاه است. با ما همراه باشید تا از دروس متنوع دانشگاهی این رشته بهره ببرید. می توانید برای اطلاع از انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ از مطالب موجود بهره مند شوید.

 

جدول دروس علوم تغذیه

شاخه های رشته علوم تغذیه:

این رشته به دلیل اهمیت آن به دو بخش تقسیم می شود. اولین بخش مربوط به تغذیه بالینی و دومین مورد مربوط به تغذیه انسانی است.

✏️ بررسی تغذیه مناسب برای سنین مختلف از نوزاد، کودک، نوجوان، جوان و سالمند.

✏️ تغذیه بالینی بیماران و مراجعه کنندگانی که نیاز به مشاوره تغذیه، رژیم غذایی و حتی بستری دارند.

تاثیر مستقیم تغذیه که نیاز همه برای حیات است، باعث شده تا دانشجویان زیادی به رشته علوم تغذیه گرایش پیدا کنند. فعالیت در این بخش که هر روز در حال رشد و بهبود است هیجان انگیز است. یکی از شاخه های رشته علوم تغذیه مربوط به اقدامات پیشگیرانه بود. لذا کارشناسان علوم تغذیه می بایست پیامدهای ناشی از مصرف غلط مواد غذایی پر مصرف جامعه اطلاع یابند تا با پیشگیری از آن، در هزینه ها صرفه جویی شود.

گرایش ها در دکتری:

گرایش های علوم تغذیه

گرایش های علوم تغذیه

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل می توانند با گذراندن واحد های مربوطه موفق به کسب درجه کارشناس ارشد تغذیه شوند. از ۳۲ واحد دوره کارشناسی ارشد، ۲۰ واحد تخصصی – اجباری، ۶ واحد تخصصی – اختیاری و ۶ واحد پایان نامه است.

دانشگاه هایی که در این مقطع دانشجو می پذیرند شامل:

📌 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

📍 دانشگاه علوم پزشکی اهواز

📌 دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

📍 دانشگاه علوم پزشکی تبریز

📌 دانشگاه علوم پزشکی تهران

📍 دانشگاه علوم پزشکی شیراز

📌 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

📍 دانشگاه علوم پزشکی مشهد

📌 دانشگاه علوم پزشکی ایران

📍 دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

📌 دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد واحد علوم – تحقیقات

گرایش های دوره دکتری رشته علوم تغذیه که در جامعه کنونی ما بسیار مورد نیاز است و روحیه پویایی را می طلبد شامل:

📍 علوم تغذیه

🖋 سیاست های غذا و تغذیه

📍 بیوشیمی بالینی، سالمند شناسی

🖋 نانو فناوری پزشکی

📍 انفورماتیک پزشکی

🖋 سلامت در بلایا و فوریت ها

📍 اپیدمیولوژی

🖋 مددکاری اجتماعی

📍 گفتار درمانی

توانمندی های مورد نیاز برای رشته علوم تغذیه:

توانایی های لازم رشته علوم تغذیه

توانایی های لازم رشته علوم تغذیه

دانشجویان فارغ التحصیل رشته علوم تغذیه همانند رشته پرستاری می بایست علاقه مند به فعالیت های خدماتی باشند. فعالیت هایی که با انسان ها در ارتباط است و تا حدودی سنگین است.رشته علوم تغذیه صبر و حوصله زیادی را می طلبد. چراکه شما عموما با افرادی در ارتباط هستید که به خاطر شرایط خاصی که برای سلامتی شان بوجود آمده احساس خوبی ندارند.

این تضمین را به شما می دهیم که اگر شخصیتی اجتماعی دارید و روانشناسی شما خوب باشد، به راحتی یکی کارشناس تغذیه محبوب در شهر می شوید. فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه بعد ۳ سال فعالیت در بیمارستان و کسب تجربه اجازه راه اندازی دفتر مشاوره تغذیه را پیدا خواهند کرد.

اگر دروس زیست شناسی و شیمی علاقه های شما در مدرسه بوده، رشته علوم تغذیه می تواند یکی از گزینه های شما باشد.

موقعیت شغلی و بازار کار در ایران:

از زمانی که به فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه مجوز داده شد تا با راه اندازی مطلب به خدمت مردم بپردازند، این رشته بین پزشکان شناخته شد. اما متاسفانه گاهی اوقات اهمیت این رشته نادیده گرفته می شود.

اهمیت این رشته از آنجا آغاز می شود که پزشک به بیمار تجویز می کند غذا یا میوه خاصی را مصرف کند. اینکه چه مقدار و در ساعتی از شبانه روز مصرف شود و با چه موادی تلفیق نشود در حیطه تخصص های یک کارشناس علوم تغذیه است.

فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه بر اساس دانشی که کسب کرده اند می توانند یکی از این موارد را انتخاب کنند:

✏️ تدریس (با مدرک دکتری)

✏️ خدمت در بیمارستان ها

✏️ همکاری با کلینیک های رژیم درمانی

✏️ همکاری با پزشکان غدد

✏️ فعالیت در کارخانه های تولید مواد غذایی

درآمد رشته علوم تغذیه در ایران:

درآمد رشته علوم تغذیه

درآمد رشته علوم تغذیه

میزان دریافتی در این رشته علوم بر اساس قانون کار است و افرادی که در ارگان های دولتی مشغول به کار هستند بر این اساس دریافت می کنند. افرادی هم که در بخش های خصوصی خدمت رسانی می کنند بر اساس سابقه و میزان تحصیلات شان حق الزحمه دریافت می کنند.

شما می توانید برای استفاده از مشاوره انتخاب رشته در کنکور ۹۸ تجربی از طریق سایت کنکور تاک اقدام کنید.

1
2
3
4

پربازدیدترین ها