معرفی رشته علوم تغذیه از شاخه های رشته تجربی

معرفی رشته علوم تغذیه از شاخه های رشته تجربی

۱۹ فروردین ۱۳۹۸ بازدید138

معرفی رشته علوم تغذیه از گرایش های رشته تجربی

"رشته

اجازه بدهیم غذا اولین پزشک مان باشد “. این جمله کوتاه خود درِ دنیای سلامت را با اهمیت دادن به یک موضوع ساده به روی ما باز می کند. این جمله زیبا بخشی از سوگند نامه رشته پزشکی در دوره پیش از میلاد مسیح بوده است. آگاهی مردم در قرن ۲۱ به مراتب بیشتر از قرون گذشته است. خیلی ها این نکته را دریافته اند که هزینه پیشگیری کمتر از درمان است. لذا از این رو اهمیت علوم تغدیه را در زندگی خود متوجه شده اند.

محبوبیت در بین رشته های تجربی:

علوم تغذیه از طرفدارترین رشته ها در رشته تجربی است. حالا که اهمیت این موضوع بر اکثریت روشن شده، تغذیه درست و مناسب چگونه است؟ چه موادی را نباید انسان مصرف کند؟ مصرف کدام سری از مواد اجباری و همیشگی است؟ و …

جواب های این سوالات را در رشته و بروز علوم تغذیه پیدا کنید. علمی که با فراگیری مطالب آن درخواهید یافت که غذایی که مصرف می کنیم و نوشیدنی که استفاده می کنیم تاثیر مستقیم در رفتار ما دارد. طبیعتا سوء تغذیه یا تغذیه اشتباه باعث نمایان شدن بیماری های خاص خود است. بیماری هایی که گاها هزینه رفع آن بسیار زیاد است و تحمل روند درمان مشکل. چاقی، مسدود شدن رگ ها، اختلال در کارکرد روده و معده، تغییر در فشار خون و … از جمله بیماری هایی هستند که به دنبال مصرف اشتباه مواد غذایی نمایان می شوند.

استفاده سرخود از داروها و خوراندن بی رویه ویتامین ها در کودکان اختلالات ژنتیکی و کند کردن فرآیند یادگیری را به همراه دارد.

رژیم درمانی، اصول علم تغذیه، ارزش مواد غذایی و چگونگی تغذیه مناسب برای حفظ سلامت بدن از سری مواردی است که در این رشته علوم تغذیه مورد مطالعه قرار می گیرد.

دانشجویان رشته علوم تغذیه در بخش اصول علوم تغذیه می کوشند تا فرآیندهای صورت گرفته روی مواد غذایی را بررسی کنند تا از نحوه جذب و دفع آن آگاهی یابند. همچنین در رژیم درمانی نیز می کوشند تا میزان مصرف یک سری مواد از جمله ید برای رفع بیماری گواتر را تخمین بزنند. همچنین کاهش در مصرف یک سری مواد از جمله نمک (سم سفید) که عدم مصرف آن بیماری های خاص خود مصرف و ازدیاد در مصرف هم طبعات خاص خود را به همراه دارد.

نکته قابل توجه این است که مصرف بیش از حد و کمتر از نیاز زیانبار است.

واحد های درسی کارشناسی علوم تغذیه:

دانشجویان رشته علوم تغذیه برای کسب مدرک کارشناسی می بایست ۱۳۰ واحد را بگذرانند.

جدول زیر مربوط به جزئیات دروس در دانشگاه است. با ما همراه باشید تا از دروس متنوع دانشگاهی این رشته بهره ببرید. می توانید برای اطلاع از انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۸ از مطالب موجود بهره مند شوید.

 

جدول دروس علوم تغذیه

شاخه های رشته علوم تغذیه:

این رشته به دلیل اهمیت آن به دو بخش تقسیم می شود. اولین بخش مربوط به تغذیه بالینی و دومین مورد مربوط به تغذیه انسانی است.

۱️⃣ بررسی تغذیه مناسب برای سنین مختلف از نوزاد، کودک، نوجوان، جوان و سالمند.

۲️⃣ تغذیه بالینی بیماران و مراجعه کنندگانی که نیاز به مشاوره تغذیه، رژیم غذایی و حتی بستری دارند.

تاثیر مستقیم تغذیه که نیاز همه برای حیات است، باعث شده تا دانشجویان زیادی به رشته علوم تغذیه گرایش پیدا کنند. فعالیت در این بخش که هر روز در حال رشد و بهبود است هیجان انگیز است. یکی از شاخه های رشته علوم تغذیه مربوط به اقدامات پیشگیرانه بود. لذا کارشناسان علوم تغذیه می بایست پیامدهای ناشی از مصرف غلط مواد غذایی پر مصرف جامعه اطلاع یابند تا با پیشگیری از آن، در هزینه ها صرفه جویی شود.

گرایش ها در دکتری:

"گرایش

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل می توانند با گذراندن واحد های مربوطه موفق به کسب درجه کارشناس ارشد تغذیه شوند. از ۳۲ واحد دوره کارشناسی ارشد، ۲۰ واحد تخصصی – اجباری، ۶ واحد تخصصی – اختیاری و ۶ واحد پایان نامه است.

دانشگاه هایی که در این مقطع دانشجو می پذیرند شامل:

۱️⃣ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

۲️⃣ دانشگاه علوم پزشکی اهواز

۳️⃣ دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

۴️⃣ دانشگاه علوم پزشکی تبریز

۵️⃣ دانشگاه علوم پزشکی تهران

۶️⃣ دانشگاه علوم پزشکی شیراز

۷️⃣ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

۸️⃣ دانشگاه علوم پزشکی مشهد

۹️⃣ دانشگاه علوم پزشکی ایران

🔟 دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

۱️⃣۱️⃣ دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد واحد علوم – تحقیقات

گرایش های دوره دکتری رشته علوم تغذیه که در جامعه کنونی ما بسیار مورد نیاز است و روحیه پویایی را می طلبد شامل:

۱️⃣ علوم تغذیه

۲️⃣ سیاست های غذا و تغذیه

۳️⃣ بیوشیمی بالینی، سالمند شناسی

۴️⃣ نانو فناوری پزشکی

۵️⃣ انفورماتیک پزشکی

۶️⃣ سلامت در بلایا و فوریت ها

۷️⃣ اپیدمیولوژی

۸️⃣ مددکاری اجتماعی

۹️⃣ گفتار درمانی

توانمندی های مورد نیاز:

"توانایی

دانشجویان فارغ التحصیل رشته علوم تغذیه همانند رشته پرستاری می بایست علاقه مند به فعالیت های خدماتی باشند. فعالیت هایی که با انسان ها در ارتباط است و تا حدودی سنگین است.رشته علوم تغذیه صبر و حوصله زیادی را می طلبد. چراکه شما عموما با افرادی در ارتباط هستید که به خاطر شرایط خاصی که برای سلامتی شان بوجود آمده احساس خوبی ندارند. ولی این تضمین را به شما می دهیم که اگر شخصیتی اجتماعی دارید و روانشناسی شما خوب باشد، به راحتی یکی کارشناس تغذیه محبوب در شهر می شوید. فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه بعد ۳ سال فعالیت در بیمارستان و کسب تجربه اجازه راه اندازی دفتر مشاوره تغذیه را پیدا خواهند کرد.

اگر دروس زیست شناسی و شیمی علاقه های شما در مدرسه بوده، رشته علوم تغذیه می تواند یکی از گزینه های شما باشد.

موقعیت شغلی و بازار کار در ایران:

از زمانی که به فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه مجوز داده شد تا با راه اندازی مطلب به خدمت مردم بپردازند، این رشته بین پزشکان شناخته شد. اما متاسفانه گاهی اوقات اهمیت این رشته نادیده گرفته می شود. اهمیت این رشته از آنجا آغاز می شود که پزشک به بیمار تجویز می کند غذا یا میوه خاصی را مصرف کند. اینکه چه مقدار و در ساعتی از شبانه روز مصرف شود و با چه موادی تلفیق نشود در حیطه تخصص های یک کارشناس علوم تغذیه است.

فارغ التحصیلان رشته علوم تغذیه بر اساس دانشی که کسب کرده اند می توانند یکی از این موارد را انتخاب کنند:

بازار کار رشته علوم نغذیه

بازار کار رشته علوم نغذیه

۱️⃣ تدریس (با مدرک دکتری)

۲️⃣ خدمت در بیمارستان ها

۳️⃣ همکاری با کلینیک های رژیم درمانی

۴️⃣ همکاری با پزشکان غدد

۵️⃣   فعالیت در کارخانه های تولید مواد غذایی

درآمد و حقوق:

"درآمد

میزان دریافتی در این رشته علوم بر اساس قانون کار است و افرادی که در ارگان های دولتی مشغول به کار هستند بر این اساس دریافت می کنند. افرادی هم که در بخش های خصوصی خدمت رسانی می کنند بر اساس سابقه و میزان تحصیلات شان حق الزحمه دریافت می کنند.

مشاوره برای انتخاب رشته در کنکور ۹۸ تجربی به صورت آنلاین، تصویری و صوتی از همین سایت.

1
2
3
4

پربازدیدترین ها

مهندسی معکوس در کنکور

۲۹ تیر ۱۳۹۸
|
6,528 بازدید

مشاوره تحصیلی در تهران

۲ مرداد ۱۳۹۸
|
3,961 بازدید

گروه تلگرام کنکور

۲۰ مرداد ۱۳۹۸
|
3,702 بازدید

ترجمه عربی را ۱۰۰% بزنید

۸ مرداد ۱۳۹۸
|
3,139 بازدید