رد کردن لینک ها

Sub heading far far away

روش درس خواندن برای امتحان

روش در س خواندن برای امتحاندرس خواندن برای امتحان را زودتر شروع کنید

درس خواندن برای امتحان را زودتر شروع کنید

سخت ترین درس ها هم با مطالعه دو سه روز قبل امتحان به خوبی جمع بندی می شوند. حتما درس ها را بدون توجه به میزان دشواری شان مطالعه کنید. شروع درس خواندن برای امتحان باید از چند روز قبل امتحان باشد نه شب امتحان. اینکه تاکید دارم حتما از چند روز قبل امتحان شروع به درس خواندن کنید، این است که فرصت برای مرور داشته باشید. بهترین روش درس خواندن برای امتحان بدون مرور یعنی یادگیری با سطح پایین.

✅ درس خواندن برای امتحان همراه با جزئیات باشد یا کلی؟

اینکه تمایل به یادگیری هرچه بهتر دارید کاملا ستودنی و قابل احترام است. اما این موضوع را به یاد داشته باشید که اگر حجم امتحان شما زیاد باشد نیازی به مطالعه با جزئیات نیست. چون مطالعه با جزئیات زمان و انرژی شما را می گیرد. پس اگر تمایل به مطالعه با جزئیات دارید حتما در طول سال تحصیلی همگام با کلاس پیش بروید نه شب امتحان.

✅ نمونه سوالات همان درس را مطالعه کنید. 📃 📃 📃 📃 📃 📃

مطالعه سوالات سال گذشته در درس خواندن برای امتحان
مطالعه سوالات سال گذشته در درس خواندن برای امتحان

خیلی مواقع اتفاق افتاده که شما با داشتن ذهنیت از سوالات امتحان توانسته اید خود را برای جلسه آماده کنید. اینکه چه تیپ سوال هایی امکان دارد پرسیده شود و عمق سوالات چگونه است؟ سوالات مفهومی هستند یا سطحی پرسیده شده اند؟

مرور نمونه سوالات سال های گذشته این امکان را به شما می دهد تا به خوبی نحوه درس خواندن را یاد بگیرید. ویژگی مشترک همه امتحانات این است که از مباحث مهم سوال طرح می شود. پس با این کار از محدوده بخش های مهم مطلع خواهید شد.

✅ استراحت را حتما در بین درس خواندن رعایت کنید.

استراحت در درس خواندن برای امتحان
استراحت در درس خواندن برای امتحان

اصل خیلی مهمی وجود دارد که هر چقدر از زمان استراحت شما بگذرد، کارایی ذهن شما کاهش خواهد یافت. حتما ساعت مناسبی از شبانه روز را برای مطالعه اختصاص دهید تا ذهن شما آمادگی کافی را داشته باشد. حداکثر وعده مطالعاتی شما 2 ساعت باشد و بعد از آن به مدت 30 دقیقه استراحت کنید. زمانی شما بیشترین سطح از یادگیری را در درس خواندن برای امتحان خواهید داشت که در حین استراحت به هیچ عنوان از موبایل هوشمند و موارد پرت کننده حواس تان استفاده نکنید.

✅ روش درس خواندن برای امتحان به صورت دسته جمعی بعد از مطالعه انفرادی.

درس خواندن برای امتحان به صورت دست جمعی
درس خواندن برای امتحان به صورت دست جمعی

موضوع خیلی مهمی که به شما کمک زیادی می کند این است که درس هایتان را مفهومی و با علاقه بخوانید. بعد از اینکه به خوبی مطالعه کردید طبیعتا یک سری مباحث هستند که یادگیری در آن همراه با کج فهمی است. شما با شرکت در یک جمع دوستانه می توانید مفاهیمی که به درستی نیاموخته اید را بیاموزید. خجالت نکشید از اینکه دوستان شما متوجه شوند قسمتی از کتاب را متوجه نشده اید. وارد گروهی شوید که هنگام درس خواندن بحث های متفرقه نداشته باشند و از حداکثر زمان شان استفاده می کنند.

✅ نکته برداری از مطالب کتاب حین درس خواندن برای امتحان.

شما دوست گلم سعی کن وقتی در حال مطالعه کتاب هستی، زیر نکات مهم خط بکشی تا در زمان مرور فقط آنها را مرور کنی. شما می دانید که کتاب های آموزشی توضیحات زیادی دارند. پس برای مرور اگر قصد مطالعه کل کتاب را دارید در اشتباه هستید. در زمان مروز باید مطالب خط کشیده شده را بخوانید نه توضیحات اضافی.

✅ 15 دقیقه مطالعه روزنامه وار قبل از شروع کلاس.

اگر شما این تکنیک خارق العاده را به خاطر داشته باشید حتما در کلاس به خوبی به مباحث تدریس شده گوش خواهید داد. شب قبل از خواب، به مدت 15 دقیقه به همان صورتی که روزنامه را مطالعه می کنید و سرسری می گذرید کتاب را مطالعه کنید. همان کتابی که شما مطالعه کرده اید برای فردا ذهن شما را روی مباحث تدریس شده متمرکز می کند. این سرعتی ترین راه برای یادگیری درس است.

✅ سر کلاس حتما به تدریس معلم گل تان گوش کنید. 👂🏻 👂🏻 👂🏻 👂🏻 👂🏻 👂🏻

با گوش کردن سر کلاس حجم درس خواندن برای امتحان را کم کنید
با گوش کردن سر کلاس حجم درس خواندن برای امتحان را کم کنید

بهترین زمان و مکان برای یادگیری سر کلاس است. شما با رعایت مورد 7 به خوبی در کلاس آماده یادگیری خواهید شد. ذهن شما تمرکز بهتری دارد تا سوال هایی که بوجود آمده را پاسخ دهد. گوش دادن سر کلاس نتیجه مطالعه روزنامه وار قبل از کلاس است.

✅ درس خواندن برای امتحان را به عادت روزانه و تفریح همیشگی تبدیل کنید.

اینکه شب امتحان تا دیر وقت مشغول به درس خواندن باشید کار بسیار اشتباهی است. شما با پخش کردن حجم مطالعه تان در طول سال تحصیلی نیازی به تحمل فشار بالای شب امتحان نخواهید بود.

این تکنیک ها را رعایت کنید و برای همیشه لذت درس خواندن برای امتحان را تجربه کنید:

1- قبل از شروع کلاس 15 دقیقه به صورت روزنامه وار مطالعه کنید.

2- سر کلاس با رعایت مورد اول به خوبی تمرکز برای گوش دادن خواهید داشت.

3- همان روز درس را در حد 30 دقیقه مرور کنید.

4- آخر هفته هم یک ساعت برای آن درس وقت بگذارید تا برای همیشه مطالب در ذهن شما باقی بماند.

✅ محیط درس خواندن برای امتحان شرایط استاندارد زیر را داشته باشد.

حتما اتاق شما از نور کافی، سکوت قابل قبول، میز و صندلی مناسب برای مطالعه برخوردار باشد.

✅ مثل یک معلم به خودت درس بده. 

به خودتان درس بدهید
به خودتان درس بدهید

بهترین روش برای کاهش استرس و یادگیری این است به خودتان آموزش دهید. سعی کنید برای اینکه مطالب را به خوبی بیاموزید با صدای بلند به طوری که خودتان بشنوید شروع به تدریس کنید. این کار باعث بروز نقاط ضعف و نقاط قوت در شما می شود.

✅ دوست گلم مکان مطالعه ات را تغییر بده.

هر چند وقت سعی کنید مکان مطالعه تان را تغییر دهید. تغییر مکان مطالعه باعث کمک به یادگیری شما می شود. اما این تغییر مکان نباید زود به زود باشد. مثلا هر یک ماه تغییر مکان بدهید خوب است. این تغییر مکان می تواند تغییر موقعیت میز و صندلی در اتاق هم باشد. تنوع یکی از عواملی است که در درس خواندن برای امتحان موثر است. سعی بر این داشته باشید تا در تنوع طلبی زیاده روی نکنید.

✅ سعی کن به اندازه کافی در شب امتحان بخوابی. 😴💤😴💤😴💤😴💤

تاثیر خواب کافی در درس خواندن برای امتحان
تاثیر خواب کافی در درس خواندن برای امتحان

کافی است از افرادی که نتیجه بد کسب می کنند بپرسید که چرا با وجود این همه تلاش نتیجه این طور شد؟ اکثریت فشار در شب امتحان و کم خوابی را دلیل این موضوع می دانند. عدم تمرکز سر جلسه ناشی از کم خوابی است. پس به اندازه کافی بخوابید تا حداقل سر جلسه امتحان حضور پیدا کنید.

✅ تنوع در منابع امتحانی مثل سم است.

تنوع در منایع امتحانی
تنوع در منایع امتحانی

اصلی مهم در یادگیری، مرور مطالب مطالعه شده است نه خواندن چند منبع. حتما منابع با کیفیتی برای امتحان انتخاب کنید تا با مرور هر چه بیشتر و بیشتر به تسلط کافی برسید.

برای اطلاع بیشتر از شرایط مطالعه و عوامل موثر بر آن می توانید مقاله جلسه سوم پله پله تا موفقیت از کنکور تاک را مطالعه بفرمایید.

به گفتگو بپیوندید