چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم ؟ – جدیدترین استانداردهای مطالعه ریاضی

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم ؟ – جدیدترین استانداردهای مطالعه ریاضی

۱۶ آذر ۱۳۹۸ بازدید304

توجیه های رایج بین بچه ها برای اینکه ریاضی را بی جهت بزرگ جلوه بدهند. آن دسته از بچه ها که اطلاع ندارند چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم حتما این مطلب را مطالعه بفرمایند.

👈 امکان داره تعداد افرادی که از ریاضی لذت می برند را به من بگید؟

👈 ریاضی درسیه که آدم های خاص به آن علاقه دارند. هر کسی که ریاضی را دوست داره خودش هم مثل ریاضی، عجیبه.

👈 ریاضی درسیه که هیچ وقت نتونستم با آن ارتباط برقرار کنم.

👈 ریاضی درسی است که انرژی زیادی را از من می گیرد.

👈 و…

این ها مواردی هستند که بچه ها برای توجیه کارشان این که ناتوان هستند در ارتباط برقرار کردن با ریاضی، به زبان می آورند. بچه ها ادعا می کنند که درک ریاضی برایشان مشکل است. در این مقاله به موارد زیر پاسخ داده خواهد شد: اینکه چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم ، چگونه به درس خواند معتاد شویم ، راه یادگیری بهتر درس رایضی چیست.

دلیل این همه علاقه بجه ها به ریاضی چیست؟

دلیل این موضوع می تواند موارد زیر باشد:

📌 نحوه تدریس معلم به گونه ای که مطلب به درستی انتقال پیدا نکند یا جذب کننده نباشد.

📌 مسخره کردن اطرافیان زمانی که بچه ها سوالی را متوجه نمی شوند و از معلم می خواهند حتی چند بار توضیح دهد. این مورد بسیار فراوان است چون درس ریاضی درسی است که جا افتادن مفهوم در آن نیازمند پیشرفت زمان است و تکرار و پرسش زیاد.

📌 جذاب نبودن مطلب تدریس شده در همان روز. کمتر کسی وجود دارد که حداقل به یک مبحث ریاضی علاقه مند نباشد. به دلیل وجود تنوع در رفتار و تفکر بین بچه ها، این امکان دشوار می باشد که همه یک مبحث را به طور کامل بیاموزند و تنها گذر زمان، تمرین، ممارست و تکرار موضوع باعث می شود تا مطلب به زیبایی در ذهن به خاطر سپرده شود.

📌در محاسبات ریاضی اغلب حجم نوشتاری بالاست که شاید این موضوع باعث عدم علاقه مندی شما به ریاضی باشد. راه حل این موضوع در زیر به طور مفصل عنوان شده است.

📎 قطعا موارد دیگری هم هست که از عوامل عدم تمایل بچه ها به ریاضی می باشد که در این باره باید والدین با بچه ها صحبت کنند و اجازه بدهند تا خودشان دلیل عدم علاقه مندی را بیان کنند.

راه حل علاقه مندی به ریاضی چیست؟

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم

علم ریاضی علم تعادل و معادلات است. همه می دانند که حاصل ضرب ۲ در ۲ می شود ۴ و هیچگاه غیر از این نخواهد شد. شاید مثالی که زدم برای شما خنده دار باشد که البته برای من همین طور است. اما به جای حل این موضوع توسط روش های پر هزینه و سخت، شما با دو بازی کاملا ساده علاقه مندی تان را به ریاضیات چندین برابر کنید.

اغلب بچه هایی که در درک مطالب ریاضی دچار مشکل هستند، در حفظ تعادل شان مشکل دارند. تمرین و بازی بسیار ساده که با انجام آن بسیار در حل مسائل کمک می کند، بازی با توپ است. اگر تنها هستید توپ را به سمت بالا بندازید و در برگشت آن را بگیرید. اما اگر کسی همراه شما هست از او کمک بخواهید تا توپ را به سمت شما بیاندازد و شما توپ را مهار کنید.

شما می توانید این تمرین را حتی با میوه و هر جسمی که افتادن آن باعث صدمه زدن به شما نشود تجربه کنید. اگر برای شما مهار توپ مشکل می باشد سعی کنید از جسمی استفاده کنید تا زمانی که به سمت شما انداخته می شود از این ترس نداشته باشید که به شما اصابت کند.

مورد دیگری که بچه ها می توانند نسبت به ریاضی علاقه مند شوند این است که با تقویت انگشتان شان می توانند از زیاد نوشتن خسته نشوند. تقویت انکشتان خود عاملی است که در سایر دروس هم کمک می کند. برای تقویت انگشت ها از حلقه های ورزشی استفاده کنید.

ریاضی این طور شیرین است. بنویس و تکرار کن.

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم

ریاضی از جمله دروسی است که هر فردی که آن را مطالعه کرده و به زیبایی های آن پی برده، به سختی توانسته از آن دست بکشد. سرکار خانم مریم میرزاخانی بانوی ایرانی بود که کمک شایانی با تحقیقات شان در ریاضیات به جامعه پویا اعطا کردند. پدر و مادر ایشان وقتی خبر افتخار آفرینی دخترشان در المپیادها و مسابقات جهانی را از اخبار مطلع می شدند، به مریم می گفتند که چطور این افتخار بزرگ را به آنها اطلاع نداده است. خانم میرزاخانی هم پاسخ می دهند: برای کسی که با ریاضیات زندگی می کند، این ها همه عادی است.

ریاضیات از جمله علومی است که بسیار در زندگی روز مره شما کاربرد دارد و همه روزه با آن در ارتباط هستید. زمانی که صبور باشید و بدون توجه به لذتی که دیگران آن را دشواری می نامند، به مطالعه خود ادامه دهید متوجه خواهید شد که نگاه شما به دنیای پیرامون تان متفاوت است به نگاه عوام. همان ضرب المثل معروف که عنوان می کند: تو مو می بینی و من پیچش مو

ذهنی که با ریاضیات رشد پرورانده شده باشد بسیار خلاق، منطقی، شاد، نکته سنج، سریع و … خواهد بود.

شما با استمرار در مطالعه و تنها با نوشتن می توانید این علم را بیاموزید. حدیثی وجود دارد که درباره تاثیر نوشتن در یادگیری می گوید: علم را بیاموزید فقط با نوشتن.

تکرار همان مطالب که مطالعه شده اند بسیار در یادگیری شما تاثیر خواهد گذاشت. به گونه ای که شما حتی اگر یک مطلب را ۱۰۰ بار هم مطالعه کنید، برای ۱۰۱ امین مرتبه که همان مطلب را می خوانید، مطلب جدیدی خواهید آموخت.

کاتالیزگر های شما در یادگیری:

✅ یکی از بهترین روش هایی که به شما انگیزه می دهد برای مطالعه بیشتر ریاضی، خلاقیتی ست که شما در حل مسئله به خرج می دهید. ریاضیات دنیایی است که هر کسی که به آن ورود پیدا کرده در صورت عدم توجه به روش های قبلی، روش جدیدی در حل مسئله ارائه داده است.

❇️ بدون توجه به تمسخر بچه ها حتما سوال هایی که برایتان پیش می آید در کلاس بپرسید. به خاطر داشته باشید که بچه ها برای حل سوالات شان به شما رجوع خواهند کرد و این موضوع اهمیت دارد نه تمسخر شان.

✅ هر چقدر در کلاس فعال باشید به نفع شماست. پاسخ شما به سوالاتی که در کلاس پرسیده می شود نشان دهنده دانش قبلی شماست. زمانی که شما به سوال پاسخ می دهید در صورت عدم درست بودن پاسخ، همان لحظه جواب درست را خواهید آموخت. در غیر این صورت باعث می شود در جلسه امتحان دو به شک شوید.

❇️ در صورتی که مطالب را لمس کنین به زیبایی می توانید آن را درک کنید.

۴ نکته فوق العاده در یادگیری ریاضی:

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم

👆 ریاضی را بر خلاف دروس عمومی که با حفظ کردن می شود بهترین نتیجه را گرفت، باید فهمید. شما با حفظ کردن در دروس عمومی می توانید در یک گام از اولین پله به آخرین پله سعود کنید. اما یادگیری ریاضی به صورتی است که یادگیری هر مطلب حکم یک آجر را دارد در ساختن دیوار. شما با یک آجر نمی توانید دیوار بسازید اما تک تک این آجر ها کمک می کنند تا دیوار ساخته شود. اگر دیوار کج باشد به این معناست که یک سری از مفاهیم (آجر ها) به درستی فراگرفته نشده اند.

✌️ ریاضی را نمی شود با خواندن آموخت. فقط باید بنویسید تا بیاموزید.

👆✌️ سعی کنید مطلب را به کسی آموزش دهید. این کار را یا می توان به صورت واقعی به یکی از دوستان آموزش داد یا فرض کنید که معلم هستید و قصد دارید این موضوع را آموزش دهید. منظورم این هست که در حین نوشتن مطالب را نیز بخوانید.

✌️✌️ اثبات کردن فرمول ها به شدت در ارتقاء سطح درک شما از پارامترهای فرمول کمک می کند. حتما فرمول ها را تا جایی که ممکن است اثبات کنید. این کار هم ذهن شما را به خوبی تقویت می کند و هم روابط جدیدی را می توانید ابداع کنید.

همیشه به یاد داشته باشید:

ریاضی درسی است که شما با قرار دادن در اولین وعده مطالعاتی تان، ذهن شما آماده دریافت خیلی از مطالب می شود. یادگیری مطالب بعد از این درس راحت است چون ریاضی کاری با ذهن شما می کند که در همان بازه ۱٫۵ ساعته، آمادگی شما برای یادگیری مطالب دیگر فراهم شود. برای اینکه متوجه این شوید که چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم ، باید به صورت روز در میان این درس را مطالعه کنید.

چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم :

امیدوارم تا به اینجا متوجه شده باشید که چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم و علاقه به ریاضی را افزایش دهیم. پیشنهاد می کنم علاوه بر درس ریاضی، دروس دیگر را با علاقه و عشق مطالعه کنید. به این روش تمامی دروس را به خوبی خواهید آموخت.

چگونه به درس خواندن معتاد شویم:

حتما این را به یاد داشته باشید که علاقه یکی از مهمترین عوامل در رشد تحصیلی شما است. هر چقدر سن شما پایین تر است، نسبت به علاقه خود بیشتر وابسته هستید. اگر نسبت به علایق خود بی توجه باشید نتایج بد آن را درک خواهید کرد. به صورت منظم این کار را انجام دهید. برای یادگیری بهتر باید اول به سراغ کتاب های مورد علاقه تان بروید. بعد از اینکه زمان مطالعاتی آن به پایان رسید، به سراغ کتابی بروید که علاقه کمی به آن دارید. حتی به این روش می توانید متوجه شوید که چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم و این روش را برای سایر دروس هم به کار بگیرید.

شما با دریافت مشاوره کنکور از مجموعه کنکور تاک می توانید تمامی روش های جدید در مطالعه دروس را بیاموزید و خوش بدرخشید.

در پایان امیدوارم متوجه شده باشید که چگونه از مطالعه ریاضی لذت ببریم و چگونه علاقه خود را نسبت به ریاضی افزایش دهیم.

در پناه ایزد منان شاد و سلامت باشید

نظرات شما

 • اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

  بعد از این همه ریاضی خوندن واقعا هنوز نمیتونم ازش لذت ببرم و کاربردشو تو زندگیم ندیدم جز ۴ عمل اصلی

 • اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸

  بعد این همه مدت آخرش کاربرد انتگرال و مشتق و از این جور چیزا نفهمیدم

  1
  2
  3
  4

  پربازدیدترین ها