قرابت معنایی ادبیات

قرابت معنایی ادبیات

۱۹ بهمن ۱۳۹۸ بازدید3,496

با سلام و عرض ادب خدمت همه خوانندگان عزیز بالاخص داوطلبان کنکور ۹۹٫ من محمد بهادری پور هستم، دانشجوی پزشکی مشهد، در خدمت شما هستم با نگاهی بر قرابت معنایی ادبیات و امیدوارم مواردی که عنوان می شود را استفاده بفرمایید تا به آسانی و با تمرین موفق به عبور از بخش قرابت معنایی ادبیات شوید.

هر سال در کنکور سراسری ۹ سوال مربوط به بخش قرابت معنایی ادبیات است. خود این بخش ۳۶% از ادبیات کنکور را به خود اختصاص می دهد. شاید شکایت داوطلبان در ابتدا امر این باشد که چرا اکثربیت هایی که در صورت سوال دیده می شود در کتاب موجود نیست؟ و گله گذاری که کار ما سخت خواهد شد و بهانه و بهانه و بهانه.

پاسخ گله های شما را اینگونه می دهم که من و بسیاری از دوستان به این روشی که خدمت تون عرض می کنم این موضوع را پوشش دادیم. پاسخ در این است که هر درسی که مطالعه می کنید حول موضوع خاصی نوشته شده است. برای مثال یک درس مربوط به ظلم ستیزی می باشد و درسی درباره مدح خدا و … . شما می بایست موضوعات هر بیت را در کتاب پیدا کنید و به دنبال پیدا کردن سایر ابیات در کتاب ادبیات باشید. دقت شما در خواندن ابیات اینگونه باشد که با خواندن مصرع اول متوجه موضوع و مصرع دوم شوید. فرض را بر این داشته باشید که همان بیت در کنکور خواهد آمد و قرار است از شما شعر حفظی پرسیده شود. البته نه به این غلظت اما اگر اینگونه باشد معرکه است.

قرابت معنایی ادبیات

قرابت معنایی ادبیات

تمرین روی این کار باعث می شود تا شما با خواندن بیت نا آشنا، متوجه موضوع آن می شوید. با این کار ذهن شما به سراغ آن بخش از ادبیات خواهد رفت و تمامی ابیات این موضوع را مرور می کند.

مشکلات بچه در مواجهه با سوالات قرابت معنایی:

دومین موضوع که یکی از مشکلات داوطلبان کنکور است، خواندن درست بیت ها می باشد. اینکه اگر با حس و درست خوانده شوند به راحتی متوجه معنی و موضوع آن خواهید شد و نیازی به اذیت شدن نیست. خواندن درست ابیات و به دنبال آن فهم معنای بیت از موارد مهم در بخش قرابت معنایی ادبیات است. زمانی شما می توانید به این دسته از سوالات پاسخ دهید که تست زیادی را دیده باشید و بیت ها را با حس خوانده باشید.

شما به راحتی با خریداری کتاب های تست برای بخش قرابت معنایی ادبیات به راحتی می توانید به بانک سوالات طراحان سوال دست پیدا کنید. اکثر طراحان سوال همین ابیات موجود در کتب کمک درسی را منبع سوالات کنکور می دانند اما خریداری کدام کتاب خیلی اهمیت دارد.

آرایه ادبی وابسته به قرابت معنایی است:

شما با آشنایی نسبت به آرایه های ادبی می توانید خیلی از مفاهیم موجود در سوال را متوجه شوید. پس این را بدانید که قرابت معنایی با آرایه های ادبی رابطه نزدیکی دارد و این دو مکمل هم هستند. از بین آرایه های ادبی، تشبیه و تشخیص از مهمترین آنها هستند. گاهی از ظاهر بیت می توان وصف یک گل را متوجه شد که هدف شاعر وصف معشوق است.

پس تا زمانی که شما آرایه ها را به خوبی نشناسید موفق به درک قرابت معنایی ادبیات نخواهید شد.

پیشنهادی دارم که علاقه مندان انجام دهند و ضروری نمی باشد اما خالی از لطف نیست. اگر به شعر و شعر خوانی علاقه دارید و از طرفی به دنبال درصد بالا در کنکور هستید، پیشنهاد می کنم که در اوقات فراغت از خواندن کتب شاهنامه و یا هر کتاب شعری که در دسترس هست غافل نشوید. البته این نه برای موقعی است که شما معنای آن را متوجه شوید بلکه برای این است تا چشم شما به روان خوانی بیت ها عادی شود.

در جلسات آتی به جزئیات موجود در سوالات قرابت معنایی پرداخته می شود.

قرابت معنایی ادبیات

قرابت معنایی ادبیات

تا جلسه دوم قرابت معنایی ادبیات شما را به خدای عزیز و مهربان می سپارم. شاد و پیروز در هر جایی که هستید.

محمد بهادری پور

دانشجوی پزشکی مشهد

کنکور تاک

1
2
3
4

پربازدیدترین ها